Tulevikukino ilmselt nõrganärvilistele ei sobi…

17 10 2008

Kas tulevikukino toob tegevuse meie ette või ümber kolmemõõtmelisena – justkui teatris? Kui inimene viia (pooleldi) virtuaalmaailma, kus dinosaurused inimestel päid otsast rebivad, kas see mitte nõrgematele südamerabandust ei tähenda?

Lõuna-California ülikooli graafikalabori teadlased Paul Debeveci juhtimisel esitlesid tehnoloogiat, mis võib tuleviku meelelahutustööstuses saada suunanäitaja. See video räägib leiutise kohta rohkem kui tuhat sõna:

Äripäeva artikkel:

Tuleviku 3D-kinos pole vaja mingeid eriprille

by Villu Päärt

Kolmemõõtmeline kino on jõudnud Eestisse, kuid sedasorti meelelahutus ei pruugi tulevikus enam tähendada spetsiaalsete eriprillide kandmist ning elamusest osa saamiseks ei pea ilmtingimata paigal istuma.

Lõuna-California ülikooli graafikalabori teadlased Paul Debeveci juhtimisel esitlesid tehnoloogiat, mis võib tuleviku meelelahutustööstuses saada suunanäitaja.

Uudne 3D-projektor suudab vältida mitmeid probleeme, mis praegu seostuvad kolmedimensioonilise pildi edastamisega. Nii ei pea vaatajad enam kandma prille, et näha kujutist kolmemõõtmelisena. Ühtlasi pole enam oluline, millisest suunast või kui kõrgelt ekraani vaadeldakse.

Kujutise kvaliteedi tagamiseks edastab projektor kujutis üle 4000 kaadri sekundis. Ühtlasi on seade interaktiivne, allolevas videos liigutatakse kujutist juhtimispuldiga.

Projektor kuvab kujutise kiiresti liikuvatele peeglitele, projektor ja peeglid on sünkroniseeritud, kui peegel pöördub, siis näevad vaatajad teistsugust kujutist.

Peeglite asendit on võimalik sekundis muuta kuni 20 korda ning vaatajal tekib illusioon, et vaadeldav objekt hõljub peeglite kohal.

Seade on suletud klaaskasti, et vaatajad ei saaks pöörlevaid peegleid puudutada.

“Vaatajate kogemused seostuvad enamasti lameekraanidega, kuid tegelikkuses moodustavad lamedad pinnad vaid väikese osa meie füüsilisest maailmast. Maailm koosneb kolmemõõtmelistest objektidest. Järgmise põlvkonna projektorid hakkavad maailma esitlema meile tuttaval füüsikalisel kujul, kuid sealjuures peab kogu tehnoloogiline pool jääma vaataja eest varjatuks – ei mingeid eriprille, udupilte ega kindlaid kohti, kust kujutist vaadelda,“ kirjutab töörühm oma veebiküljel.

Advertisements

Toimingud

Informatsioon
%d bloggers like this: